Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infracțiunile pentru care punerea în miºcare a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infracțiunile pentru care punerea în miºcare a acþiunii penale este condiþionatã de introducerea unei plângeri prealabile si infracțiunile în cazul cãrora este incidentã împãcarea, din noul Cod Penal

Lista infracțiunilor pentru care punerea în mişcare a acţiunii penale este condiţionată de introducerea unei plângeri prealabile
1. art. 193 – lovire sau alte violențe
2.art. 196 – vătămare corporală din culpă
3.art. 206 – amenințare
4.art. 208 – hărțuire
5.art.218 – viol ( art. 218 alin. 1, 2 și 5 )
6.art. 219 – agresiune sexuală ( art. 219 alin. 1 și 5 )
7.art. 223 ‐ hărțuire sexuală
8.art.224 – violarea de domiciliu
9.art. 225 – violarea sediului profesional
10. art. 226 – violarea vieții private
11.art. 227 – divulgarea secretului profesional
12.art. 231 – pedepsirea unor furturi la plângere prelabilă → furtul ( art. 228 ), furtul calificat ( art. 229 ), furtul în scop de folosință ( art. 230 ) săvârșite între membrii de familie, de către un minor în paguba tutorelui ori de către cel care locuiește împreună cu persoana vătămată sau este găzduit de aceasta
13.art.238 – abuzul de încredere
14.art. 239 – abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor
15.art. 240 – bancruta simplă
16.art. 241 – bancruta frauduloasă
17.art. 242 – gestiunea frauduloasă
18.art. 253 – distrugerea ( art. 253 alin. 1,2 și 6 )
19.art. 256 – tulburarea de posesie
20.art. 284 ‐ asistența și reprezentarea neloială
21.art. 287 – nerespectarea hotărârilor judecătorești ( art. 287 alin. 1 lit. d‐g, alin. 2 )
22.art. 302 – violarea secretului corespondenței
23.art. 378 – abandonul de familie
24.art. 379 – nerespectarea măsurilor privind încredințarea minorilor
25.art. 381 – împiedicarea exercitării libertății religioase

Infractiunile în cazul cărora este incidentă împăcarea
1. art. 199 alin. 2 → art. 193 (lovire sau alte violențe) și art. 196 (vătămare corporală din culpă ) săvârșite asupra unui membru de familie, în cazul în care acțiunea penală a fost pusă în mișcare din oficiu
2.art. 231 alin. 2 astfel cum a fost introdus de art. 245 pct. 23 din Legea nr. 187/2012: În cazul faptelor prevăzute la art. 228, art. 229 alin. (1), alin. (2)
201 lit. b) şi c) şi art. 230, împăcarea înlătură răspunderea penală
3.art. 243 – însușirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
4.art. 244 – înșelăciunea
5.art 245 – înșelăciunea privind asigurările
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
A fost sau nu reincriminata calomnia? Vad ca sunt dezbateri, dar in NCP n-o gasesc. Sau n-am eu varianta in vigoare?
am facut o palngere conf art 239 alin 1 cod penal la sectia de politie.aceasta a fost trimisa la ipj deoarece problema ii depasea pe cei de la sectie.am cerut informatii la ipj despre plangerea mea depusa acum 2 luni si rasp a fost urmatorul" dosarul a fost repartizat spre instrumentare ag sef adj de politie x.deasemenea va comunicam faptul ca la data de 12.05.2014 dosarul a fost inaintat parchetului de pe langa jud x cu propuneri corespunzatoare".
ce sa inteleg de aici? ca nu se va intampla nimic nu? deoarece nu am fost chemata sa dau vreo declaratie.s-au multumit doar cu actele depuse de mine.ce parere aveti?are vreo sansa o astfel de plangere impotriva unui debitor care avea obligatia de a plati pensia de intretinere dar isi ascunde veniturile in alte conturi ale altor pesoane pentru a nu putea fi executat silit , extrase de cont ce sunt in alte dosare si venituri ce au fost dovedite.
desirelia75, utilizator
Va dati seama ca imi este greu sa analizez doar din desciererea dvs, dar trebuie sa tineti cont ca acest tip de infracţiune poate fi instrumentată doar dacă s-a săvârşit după intrarea în vigoare a Noului Cod penal.
dar cine a verificat daca aceasta infractiune s-a savarsit dupa intrarea in vigoare a noului cod?eu am atasat documente de dinaintea intrarii noului cod, nu am eu posibilitatea de a verifica un extras de cont sau de a lua niste declaratii.era obligatia organelor de cercetare penala sa faca asta...ori daca ei deja au trimis la parchet cu propunere corespunzatoare e clara treaba.nu aveau cand sa faca aceasta cercetare asa repede, sa ceara extrase de cont de la banca fara sa inceapa urmarirea penala .nu au facut nimic.
Urmarirea penala se incepe in rem,când actul de sesizare îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege şi se constată că nu există vreunul dintre cazurile care împiedică exercitarea acţiunii penale, apoi, dupa ce efectueaza cercetari si din datele şi probele existente în cauză rezultă indicii rezonabile că persoana respectiva a săvârşit fapta pentru care s-a început urmărirea penală, procurorul dispune ca urmărirea penală să se efectueze în continuare faţă de aceasta, care dobândeşte calitatea de suspect, asta este procedura conform NCPP.
Necunoscand dosarul nu pot sa va dau decat informatii generale, oricum, in cazul unei solutii de neurmarire sau netrimitere in judecata aveti dreptul la plangere in 20 de zile de la comunicarea actului prin care s-a dispus solutia la procurorul ierarhic superior, apoi in functie de solutie la judecatorul de camera preliminara de la instanţa căreia i-ar reveni, potrivit legii, competenţa să judece cauza în primă instanţă.